Jak korzystać z blockchain explorera?

Sieć blockchain stanowiąca fundamenty Bitcoina i innych kryptowalut z jednej strony jest zdecentralizowana i anonimowa, z drugiej zapewnia pełną transparentność. Oznacza to, że każdy może sprawdzić zapis i historię dokonywanych transakcji, co umożliwia tzw. Blockchain explorer. Najłatwiej zobrazować go sobie jako przeglądarkę – tak jak w celu odwiedzenia naszego bloga korzystasz z Mozilli, Google Chrome lub innego oprogramowania tak do „eksploracji” zleceń realizowanych w ramach ekosystemu kryptowalut wykorzystywać będziesz Blockchain explorera.

Explorery sieci blockchain będą zawierały informacje o poszczególnych blokach pozwalając kontrolować dopiero co wydobyte oraz o poszczególnych transakcjach. Zapewnia to pełną przejrzystość sieci dając każdemu taki sam poziom dostępu do najważniejszych informacji.

Blockchain Explorer – jak korzystać z jednego z najprzydatniejszych narzędzi w świecie kryptowalut?

Wpisując w wyszukiwarkę internetową „Blockchain explorer” natrafisz na wiele witryn pozwalających śledzić informacje o kryptowalutach. Tak jak w przykładzie z przeglądarkami internetowymi, konkurencja na rynku jest duża, możesz więc wybrać najbardziej pasujące Ci narzędzie.

Obecnie jednym z najbardziej popularnych (dostępnym jednocześnie w wersji polskojęzycznej) jest Blockchain explorer znajdujący się pod adresem https://www.blockchain.com/pl/explorer. Chociaż na pierwszy rzut oka strona może wydawać się nieczytelna, to pozwoli Ci uzyskać bardzo dużo przydatnych informacji, między innymi o Twoim własnym portfelu. Jeżeli chcesz sprawdzić stan prywatnego walletu musisz wykonać następne kroki:

 • W polu wyszukiwania wpisz adres swojego portfela i zatwierdź guzikiem Szukaj
 • W odpowiedzi zwrotnej ujrzysz stronę zawierającą informacje o Twoim portfelu wraz z historią realizowanych transakcji
 • W ramach historii (podobnie jak w historii swojego banku) widzisz wszystkie odebrane i wysłane środki

Kopalnia wiedzy na temat wydobytych bloków oraz szereg danych statystycznych

To tylko jedna z najbardziej podstawowych funkcji blockchain epxlorera, jednak niezaprzeczalnie przydatna na co dzień. Oprócz tego użytkownik może monitorować najnowsze bloki, realizowane transakcje w ramach całej sieci jak i uzyskać istotne dane statystyczne dotyczące:

 • Średniej opłaty za transakcję – jak zmieniała się cena prowizji za realizację transakcji w ramach sieci BTC, BCH lub ETH na przestrzeni doby
 • Średniej wartości poszczególnych transakcji – ile średnio użytkownicy sieci przesyłali pomiędzy sobą kryptowalut
 • Trudności wydobycia – matematyczny wskaźnik pokazujący jak trudno jest znaleźć poprawny skrót dla danego bloku
 • Zmiany hashrate – pomiar mocy obliczeniowej sieci w czasie
 • Łącznego rozmiaru transakcji oczekujący na potwierdzenie (mempool) – pokazuje jak bardzo „zapchana” jest sieć w danym momencie
 • Uśrednionej ceny rynkowej na głównych giełdach – fluktuacja cen kryptowaluty w określonej ramie czasowej
 • Liczby transakcji w przeciągu ostatniej doby – ważny wskaźnik aktywności sieci
 • Oraz liczby transakcji oczekujących na potwierdzenie – kolejny ze wskaźników informujących o „zapchaniu” sieci.

Blockchain explorer to również kopalnia wiedzy na temat poszczególnych bloków. Na głównej stronie Blockchain explorera znajdziesz listę kolejnych wydobytych bloków z informacją o ich numerze, znaczniku czasowym, górniku, liczbie przeprowadzonych transakcji w ramach bloku, trudności, rozmiarach bloku, wolumenie transakcji oraz wysokości nagrody za jego wydobycie (ta wynosi obecnie 12,5 BTC, a po halvingu w przyszłym roku zostanie zmniejszona o połowę).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *