Kto stworzył Tron?3 min. czytania

TRON jest bazującym na technologii blockchain zdecentralizowanym system operacyjnym, który wykorzystuje natywną kryptowalutę o nazwie TRX. Twórcą systemu jest chiński przedsiębiorca Justin Sun, który zapoczątkował swój projekt w 2017 roku poprze zebranie 70 milionów dolarów w ramach ICO (initial coin offering). Cyfrowy token TRX jest jedną z 20 największych kryptowalut z kapitalizacją rzędu niemal 800 milionów dolarów (dane z 31 marca 2020 r.).

Justin Sun – prezes giełdy BitTorrent oraz twórca systemu TRON

Urodzony w Chinach w 1990 roku i posiadający wykształcenie techniczne Justin Sun, jest nie tylko pomysłodawcą systemu operacyjnego TRON, ale również prezesem (od czerwca 2018 roku) istniejącej od 2004 roku spółki BitTorrent rozwijającej własny protokół peer-to-peer służący do przesyłu plików (powszechnie znanych jako torrenty).

Justin Sun znalazł się nawet na prestiżowej liście magazynu Forbes „30 Under 30” w 2017 roku w kategorii technologii konsumenckiej w związku z opracowaniem aplikacji Peiwo, okrzykniętej chińskim Snapchatem, który za pomocą 10-sekundowych próbek dźwięku oraz zainteresowań dobierał użytkownikom znajomych.

W 2019 Sun zasłynął między innymi z tego, że zapłacić rekordową sumę 4,5 miliona dolarów za zjedzenie lunchu z legendą rynków inwestycyjnych, Warrenem Buffettem. Obiad wywołał sporo kontrowersji w środowisku i został przełożony, doszedł jednak ostatecznie do skutku w 2020 r.

Według statystyk na marzec 2020 roku, wartość netto majątku zgromadzonego przez 30-letniego Suna wynosi 200 milinów dolarów. Pierwsze miliony miał zarobić dzięki zainwestowaniu równowartości rocznego czesnego na amerykańskiej uczelni w Bitcoiny (średnia wartości opłacenia roku nauki to 21 tysięcy dolarów w przypadku szkół publicznych oraz 47 tysięcy dolarów w przypadku szkół prywatnych, z uwzględnieniem zakwaterowania).

TRON, czyli główny projekt Justina Suna

Chociaż Sun ma na swoim koncie wiele projektów, o czym świadczy między innymi jego profil w serwisie LinkedIn, i w przeszłości był związany z rozwojem przedsiębiorstwa kryptowalutowego Ripple, to szeroką sławę przyniosło mu uruchomienie TRON Foundation, instytucji odpowiadającej za rozwój protokołu TRON oraz kryptowaluty TRX.

Początki projektu nie były jednak kolorowe, gdyż na samym starcie został oskarżony o plagiat. White paper systemu oraz kod całej infrastruktury zdaniem badaczy z Digital Asset Research (DAR) w wielu miejscach przypominał swoją architekturą kody innych projektów kryptowalutowych oraz blockchainowych.

Chcąc się odciąć od pomówień, TRON w 2018 roku zmienił swój protokół ze standardowego ERC-20 na niezależną sieć peer-to-peer, co pozwoliło osiągnąć ogromny sukces na początku 2018 roku i znaleźć się tokenowi TRX w gronie 10 największych kryptowalut pod względem kapitalizacji. W połowie lipca 2018 roku Sun ogłosił, że zakończył negocjacje w sprawie przejęcia BitTorrent, największej sieci udostępniającej pliki z wykorzystaniem peer-to-peer.

Społeczność TRON wybiera 27 Super Reprezentantów, którzy tworzą i walidują bloki w trzysekundowych interwałach, poprzez DAO (decentralized autonomous organization). Super Reprezentanci są wybierani co 6 godzin, biorą również udział w nadzorowaniu sieci poprzez system głosowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *