Współzałożyciel Ripple, Jed McCaleb, sprzedał 54 miliony XRP w kwietniu!3 min. czytania

Jed McCaleb, współzałożycieli firmy płatniczej Ripple, która odpowiada za emisję jednej z trzech największych kryptowalut dostępnych na rynku (XRP), w samym tylko kwietniu sprzedał 54 miliony tokenów, wynika z raportu TheCryptoAssociate. Bazując na informacjach z portfeli powiązanych z McCalebem, udało się ustalić, że regularnie pozbywa się sporej ilości swoich prywatnych tokenów. Używane przez niego rzekomo portfele pokazują, że w kwietniu 2020 roku dokonał sprzedaży ponad 54 milionów XRP, które były warte niespełna 12 milionów dolarów.

1,8 miliona XRP sprzedawanych każdego dnia, miliardy nadal czekają w kolejce

W związku z ciągnącym się długimi miesiącami pozwem sądowym oraz ostatecznym porozumieniem pomiędzy współtwórcami kryptowaluty XRP, Jed McCaleb otrzymuje od Ripple miliony XRP każdego miesiąca. Początkowo on oraz jego rodzina posiadała około 7 miliardów tokenów, które obecnie byłyby warte 1,5 miliarda dolarów.

Bohater artykułu w przeszłości próbował spieniężać ogromne ilości XRP, co spotykało się ze sprzeciwem Ripple oraz największych giełd, mogąc doprowadzić do zachwiania równowagi cenowej kryptowaluty. McCaleb i Ripple poszli na ugodę, a sam zainteresowany rozpoczął nowy projekt o nazwie Stellar.

McCaleb od dawna sprzedaje spore ilości XRP, dokładne dane nigdy nie były jednak dostępne. Crypto Associate postarało się jednak przeprowadzić analizę sprzedaży tokenów sieci Ripple przez współzałożyciela przedsiębiorstwa w kwietniu 2020 roku i z szacunków wynika, że ten miał pozbywać się dziennie 1,8 miliona XRP, łącznie sprzedając ponad 54 miliony tokenów w jednym miesiącu.

Informacja to nie tylko ciekawostka, ale również niemały problem dla ekosystemu XRP, który znajduje się pod ciągłą presją sprzedażową. Co prawda kapitalizacja tego rynku jest spora (trzecia w kolejności po Etherze i Bitcoinie) jednak ciągła wyprzedaż aktywów przez McCaleba oraz fakt, że na jego konto każdego miesiąca trafia kolejne 76 milionów XRP (w związku z ugodą sądową) z całą pewnością nie pomaga wzrostom kryptowaluty na światowych giełdach.

O ile McCaleb w 2019 roku zmniejszył swoją aktywność sprzedażową, to w 2020 roku ponownie widać jego powrót na rynek.

XRP, co dalej z ceną kryptowaluty?

Zgodnie z danymi portalu Coinpaprika.com (dostęp 8 maja 2020 roku), XRP kosztuje niespełna 0,22 dolara, a łączna kapitalizacja kryptowaluty wynosi 9,5 miliarda dolarów. Dla porównania kapitalizacja Etheru to 23 miliardy, a Bitcoina 181 miliardów.

XRP podobnie jak inne kryptowaluty testował w pierwszej połowie marca wielomiesięczne dołki, spadając do 11 centów, i od tego czasu stopniowo odbija, odrabiając do dzisiaj niemal 100%. Od strony technicznej kryptowaluta została zamknięta pomiędzy dwoma średnimi ruchomymi (z 50 oraz 200 ostatnich sesji), a opór blokujący dalszą aprecjację wzmacniają jednocześnie minima z końca lutego oraz 50% zniesienia trendu spadkowego z pierwszego kwartału:

XRP do dolara zatrzymane pod poziomem 23 centów. Źródło: Tradingview.com

Dopóki notowaniom XRP nie uda się pokonać pokazanej na wykresie strefy nie można wykluczyć ewentualnej korekty spadkowej ceny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *